Fioletowe kluski ziemniaczane z masłem szałwiowym
Fioletowe ziemniaki zwane ziemniakami truflowymi, mają piękną fioletowa barwę, prze co wyglądają naprawdę niecodziennie! Musicie jednak wiedzieć, że produkt ten warto używać w kuchni nie tylko ze względu na walory wizualne, ale w szczególności istotne są ich wartości odżywcze. Okazuje się, że właśnie dzięki fioletowej barwie, ziemniaki truflowe mają więcej właściwości, niż zwykłe kartofle. Badania wskazują, że fioletowe ziemniaki, dzięki dużej zawartości antocyjanów, mają korzystny wpływ na układ krążenia, zmniejszają stan zapalny w naszym organizmie. Fioletowe ziemniaki zawierają mnóstwo potasu, magnezu, żelaza, wapnia oraz witaminy A, B1, B2, B3, B6, C. Bogate w karotenoidy i kwas fenolowy obniżają ciśnienie.
Ziemniaki możecie coraz częściej nabyć w dobrze zaopatrzonych warzywniakach lub w sklepach internetowych. Jeśli je pokochacie, zawsze możecie zacząć uprawiać je w swoich ogródkach
Ja w tym miejscu, za swoje ziemniaki pragnę podziękować mojemu Teściowi Zapalony ogrodnik, wyhodował takie cuda! Zachęcam gorąco, abyście za Jego przykładem, poeksperymentowali w swoich ogródkach i na rabatkach. Myślę, że to ogromna satysfakcja!
Moja dzisiejsza propozycja to urocze fioletowe kluseczki z dziurką. Ziemniaki są bardzo mączne, może się okazać, że wystarczy naprawdę bardzo mała ilość mąki do stworzenia ciasta. Aromat szałwii i przyjemne kluseczki to naprawdę dobra i zdrowa jesienna propozycja.
Składniki ( 4 porcje):
- 1 kg fioletowych ziemniaków
- 1 żółtko
- 4 łyżki mąki pszennej
- ½ łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 2 łyżki masla
- 2 łyżki oliwy z oliwy
- świeże liście szałwii
- parmezan (opcjonalnie)
Ziemniaki (w łupinach) gotujemy do miękkości, odcedzamy i jeszcze lekko ciepłe obieramy i przeciskamy przez praskę. Dodajemy żółtko, mąkę, sól i wyrabiamy gładkie ciasto. Formujemy małe kluseczki z dziurką. (Kształt jest dowolny, mogą to być kluski z dziurką lub tradycyjne kopytka czy gnocchi.) W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę i partiami gotujemy kluski. Gdy wypłyną na powierzchnie, od razu przy pomocy łyżki cedzakowej wyjmujemy je na talerz. Na patelni podgrzewamy oliwę i rozpuszczamy masło. Dorzucamy 4 listki szałwii (przez kilkuminutowa podsmażanie aromatyzujemy oliwę). Gdy listki się zarumienią, zdejmujemy je z patelni. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy około 15 kluseczek i chwilę je podsmażamy, ciągle poruszamy patelnią, aby nasze kluski nie przywarły do dna. Wykładamy kluski na talerze, polewamy masłem z oliwą i przyozdabiamy świeżymi liśćmi szałwii. Opcjonalnie, można poprószyć kluseczki świeżym parmezanem.
Komentarze (0)
Ten wpis jeszcze nie został skomentowany.
Dodaj pierwszy komentarz poniżej.