Bolognese
Najbardziej znany włoski sos! Kwintesencja włoskiej klasyki na talerzu: czyli „ragú di carne alla bolognese”. Ale, czy faktycznie jedliście PRAWDZIWE bolognese? Wydaje mi się, że warto chociaż raz w życiu poświęcić trochę więcej czasu, aby stworzyć prawdziwe włoskie bolognese. Cała tajemnica sosu to…czas przygotowania i dobre składniki. Ten wybitny sos pochodzi z włoskiego miasta Bolonia, a jego historia sięga średniowiecza. Do przygotowania sosu używa się dobrej wołowiny i wieprzowiny, boczku, świeżych warzyw, ale co ważne wina i mleka. Gotujemy przynajmniej 2 godziny, a najlepiej 4! W nagrodę za cierpliwość i wytrwałość otrzymujemy wyborny, aksamitny, lekko kwaskowy smak, który nie ma nic wspólnego z sosem bolognese typu „instant” z torebki.
Klasyczne makaron bolognese podaje się z makaronem pappardele, tagliatelle lub makaronem typu penne. Nigdy, przenigdy nie podawajmy tego wspaniałego sosu z cienkim makaronem spaghetti. Spaghetti jest zbyt delikatne, aby utrzymać ciężki, mięsny sos. Zatem gotujmy!
Składniki:
- 250 g makaronu typu penne
- ½ kg mięsa wołowo-wieprzowego drobno zmielonego
- 50-70 g wędzonego boczku
- 1 duża marchew
- 1 średnia cebula
- 2 łodygi selera
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 szklanka mleka
- 1,5 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- 2 puszki pomidorów lub 1 puszka i 2 łyżki przecieru pomidorowego
- 3 łyżki oliwy
- 3 listki laurowe
- sól, cukier, pieprz w ziarnach
- świeży parmezan, oregano i oliwa z oliwek do podania
Marchewkę, seler i cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Z boczku usuwamy skórę i chrząstki, kroimy w cieniutką kostkę. Na patelni z przykrywką rozgrzewamy oliwę i podsmażamy boczek na złoto, następnie dodajemy cebulę oraz czosnek, smażymy aż cebula się zeszkli. Dodajemy pozostałe warzywa i mieszamy do momentu, aż warzywa będą miękkie. Następnie dodajemy mięso i dokładnie mieszamy ze wszystkimi składnikami. Gdy całe mięso obsmaży się dokładnie, na patelnię wlewamy mleko, czekamy aż nieco odparuje. Następnie dodajemy wino i znów pozwalamy, aby płyn trochę odparował. Gdy wino się zredukuje należy dodać zmiksowane pomidory i koncentrat pomidorowy. Dokładnie wymieszać. Dorzucamy liście laurowe oraz kilka ziarenek pieprzu. Zmniejszamy ogień pod patelnią do minimum, przykrywamy pokrywką i dusimy sos przez przynajmniej 2 godziny (najlepiej 4 godziny) od czasu do czasu mieszając, aby nie przywarł do dna. W trakcie gotowania można dodawać cukier, aby uzyskać optymalną kwaśność sosu. Na koniec należy posolić potrawę do smaku. Gdy sos już jest gotowy dodajemy drobno pokrojone świeże oregano.
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzony, jeszcze gorący łączymy z sosem. Podajemy z parmezanem, świeżym oregano i dobrą oliwą z oliwek.
Komentarze (0)
Ten wpis jeszcze nie został skomentowany.
Dodaj pierwszy komentarz poniżej.